W dniach 14-16 kwietnia 10 naszych wychowanków brało udział w 47 Wiosennym Rajdzie Tupu Tupu. Bazą wypadową i noclegową był dom wypoczynkowy o nazwie Zielona Gospoda. W pierwszym dniu celem naszej wycieczki był Zamek Chojnik. W telegraficznym skrócie podamy najważniejsze fakty z dziejów Zamku:
- powstał w 1241 roku jako drewniany dwór,
- obiektem murowanym został zza panowania księcia Bolka II Małego z Piastów świdnicko – jaworskich ( choć może należałoby mówić jaworsko-świdnickich),
- zamek od końca Xiv do końca II wojny światowej był w rękach rodu Schaffgotschów,
- tutaj w dniach 1-5 września 1956 r. w rajdzie rowerowym z grupą studentów brał udział jako opiekun ksiądz Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II,
- w 2007 roku wytyczono szlak papieski,
- z zamkiem jest również związana legenda o okrutnej Kunegundzie,
Po zejściu do Sobieszowa do punktu zakwaterowania mieliśmy siedem kilometrów – chyba najdłuższe w dziejach naszego wędrowania. Po minięciu Podgórzyna z radością odczytaliśmy informację na tablicy Przesieka 4 km. Wstąpiły w nas nowe siły. Przeszliśmy chyba z 15 minut, dochodzimy do kolejnej tablicy – Przesieka 4 km. Po kolejnych 15 minutach marszu sytuacja się powtórzyła – znów tablica Przesieka 4 km. Po drodze podziwialiśmy większe i mniejsze kaskady oraz widzieliśmy Tramwaj pod Skałą. Wieczorem czas wkuwania czyli nauka do konkursów wiedzy.
Drugiego dnia wybraliśmy się na Przełęcz Karkonoską i do Schroniska Odrodzenie. Jest to obiekt wzniesiony w 1928 roku leżący na wysokości 1228 m. n. p. m. Ponieważ wiele szlaków było zamkniętych lub leżał śnieg w tym miejscu zakończyła się nasza wędrówka i mijając Splinderową Boudę tą samą trasą wróciliśmy do Przesieki. Wieczór – znów wkuwanie. Dzień trzeci – szybki spacer na Waloński Kamień i w samo południe zakończenie rajdu. Na zakończenie rozegrano m.in. dwa konkursy wiedzy w których nasi wychowankowie w pionie uczniów szkół gimnazjalnych zdobyli trzecie miejsca. Lokaty te zdobyli Dawid Górzny startujący w konkursie „ Wiadomości z trasy – Znam Dolny Śląsk” i Krzysztof Żurawski za udział w konkursie „ Wiem wszystko”. W rajdzie brali udział przedstawiciele grupy III i II a opiekę nad młodzieżą sprawowali Jolanta Boczula i Andrzej Kowalik.

GALERIA: