Po udanych obchodach Święta Niepodległości zorganizowanych w Ośrodku 9 listopada, zaprosiliśmy do współpracy i zabawy gimnazjalistów ze szkół Powiatu Jaworskiego. Turniej o randze powiatowej wymagał starannych przygotowań. Aktywnością w tej dziedzinie wykazali się wychowankowie grupy drugiej, a szczególnie:  Dawid Jaroszewski, Michał Kowalczyk i Mateusz Muszyński, którzy pomagali przygotować salę i godnie reprezentowali Ośrodek w dniu Turnieju nie tylko biorąc udział w rozgrywkach, ale i służąc pomocą i radą wszystkim zaproszonym gościom.  Gimnazjaliści biorący udział w turnieju rozpoczęli rywalizację od rozwiązania testu sprawdzającego znajomość zagadnień historycznych. Musieli też wykazać się szacunkiem do tradycji i symboli narodowych. Uczestnicy zachwycili jury dojrzałą recytacją utworów o tematyce patriotycznej. Reprezentant Ośrodka – Michał Kowalczyk – przygotował utwór Antoniego Słonimskiego: ,,Niepodległość”. Młodzi patrioci zadziwili też zgromadzonych  porywającym śpiewem pieśni patriotycznych, któremu akompaniował p.Edmund Gacek. Nasz reprezentant – Stanisław Szymański zasłużył na szczególne brawa za odwagę, samodzielnie wykonując utwór: ,,O mój rozmarynie…” Nie zabrakło też świetnej zabawy podczas zmagań sportowych przygotowanych przez p. Tomasza Siczka oraz wykonywania prac plastycznych.

W tegorocznej edycji konkursu uczestnicy- wykazując się znajomością cech osobowości wybitnych polityków polskich okresu rodzącej się niepodległości - ujawnili nieprzeciętne talenty i wykonali mistrzowskie karykatury sławnych postaci. W tej kategorii konkursu udało się zabłysnąć wychowankowi grupy III – Pawłowi Nowakowi. Wszystkie drużyny zaprezentowały tak wysoki poziom, że nie udało się wyłonić jednego zwycięzcy. Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – p. Mariusz Barański wręczył dwie równorzędne nagrody: zespołowi z Gimnazjum nr 2 z Jawora w składzie: Aleksandra Samotyja, Kamil Fortuna, Konrad Lewszyk, przygotowanemu do konkursu przez p. Macieja Pawlinowa oraz drużynie Gimnazjum nr 5 przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Jaworze w składzie: Patryk Kras, Michał Kowalczyk, Piotr Surma – podopiecznym p. Eugenii Kłeczek. Zwycięzcom niewiele ustępowała drużyna Gimnazjum w Marcinowicach w składzie: Dominika Olchówka, Klaudia Gryko i Martyna Szymoniek, uczennice p. Beaty Mazur-Makuch. Trzecią nagrodę odebrała reprezentacja Gimnazjum nr 3 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaworze, przygotowana przez p. Ryszarda Papińskiego,  w składzie: Anna Głowacka, Ewa Pasternak i Mateusz Siadkowski. Tuż za podium, chociaż niewiele ustępując zwycięzcom, znalazła się drużyna przygotowana przez p. Dorotę Ziętek, w składzie: Krzysztof Myśliwiec i Arkadiusz Korybski, reprezentująca Gimnazjum nr 1 w Jaworze. Przyświecająca turniejowi idea wychowania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu znalazła swoje odbicie również w doborze nagród dla uczestników konkursu, którymi są piękne albumy i książki o tematyce historycznej. Jak podkreślili wręczający uczestnikom nagrody – p. dyrektor Mariusz Barański i wicedyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze p. Daniel Iwański - nagrody te są nie tylko uhonorowaniem trudu włożonego w przygotowania do konkursu, ale mają pomagać we  wzrastaniu w szacunku do historii i tradycji naszego narodu oraz przysparzać dumy z piękna ojczystego kraju.
Organizatorzy konkursu: Eugenia Kłeczek, Renata Dołhań, Dorota Rycerska i Tomasz Siczek składają serdeczne podziękowania dyrekcji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze i pozostałym sponsorom, którzy przyczynili się do uświetnienia tej wyjątkowej uroczystości.
GALERIA: