KOŁO PTTK

 

W niedzielę,  tj. 11.02.2024 roku,  wychowankowie DMOW Jawor, a dokładniej ośmiu chłopców z grupy nr 1 pojechało z samego rana  z wychowawcą, Robertem Mazurkiem, do Chatki pod Lipą. Chatkę każdorazowo i bezpłatnie użycza nam PTTK Oddział Ziemi Jaworskiej, za co bardzo dziękujemy!! Nasz przyjazd zaczęliśmy od porządków, a ja od rozpalenia w kominku. Sprzątaliśmy zarówno na górze, jak i na dole, czyściliśmy łóżka, trzepaliśmy materace, myliśmy podłogi oraz okna, wycieraliśmy kurze, jak i wyczyściliśmy pakamerkę. Następnie udaliśmy się do lasu po drewno, żeby rozpalić ognisko na kiełbaski. Mimo brzydkiej pogody udało się rozpalić ognisko, mogliśmy zajadać się kiełbaskami i nie tylko. Niektórzy np. pierwszy raz jedli oliwki. Natomiast po godzinie 15:00 przyjechał do nas Pan Daniel Śmiłowski, który przeprowadził z wychowankami zajęcia z radiofalarstwa. Najpierw przed chatą, rozłożył anteny i kable, żebyśmy mieli dobry zasięg, a potem wprowadził ich do powyższego zagadnienia, opowiedział o historii, na czym polega radiofalarstwo oraz udzielił instrukcji, jak korzystać z urządzeń, które przywiózł ze sobą. Potem każdy ze zgromadzonych mógł porozumiewać się z innymi fanami radiofalarstwa z Polski i nie tylko. Najbardziej zainteresowani zajęciami byli Martin Szymankiewicz oraz Filip Rogal oraz Dawid Kempny, którzy już czekają na następne warsztaty. GALERIAW Ośrodku byliśmy na kolację  i z pewnością to powtórzymy, wiosna tuż tuż.

GALERIA:

W dniu 17 listopada w gościnnym Spółdzielczym Klubie Piast w Jaworze rozegrano 41 Powiatowy Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy „Znam swój region – Województwo Dolnośląskie”. Organizatorami konkursu byli: Oddział PTTK  Ziemi Jaworskiej, Klub Piast,  Dolnośląski Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy  w Jaworze oraz Ochotniczy Hufiec Pracy 1-21 w Jaworze. W konkursowe szranki stanęły trzyosobowe drużyny ze szkół podstawowych i szkół średnich. W pionie szkół podstawowych startowały następujące drużyny: SP 1 składzie: Igor Bander, Zbigniew Kościk, Jakub Niewiadomski ( op. Anna Krążelewska) , dwie drużyny z SP 5 pod opieką Anny Purgał, pierwsza w składzie Filip Sałek, Karol Kwiatkowski, Emil Koniak  i druga w składzie Amelia Kamieniecka, Julia Biniek, Karol Dudaczyk  oraz drużyna z SP 2 w składzie Salwator Gdowski, Michał Białek, Tymoteusz Maruszczak (op.Maciej Pawlinow). W pionie szkół ponadpodstawowych startowało pięć ekip. Były to następujące reprezentacje: Ochotniczy Hufiec Pracy 1-21 Jawor w składzie: Jakub Wybraniec, Maja Gibała, Katarzyna Wybraniec ( op. Andrzej Kowalik) , Technikum Logistyczne  z PCKZiU Jawor kl. 4D w składzie: Daniel Gronostal, Amelia Kliszcz, Dawid Małas. Kolejna drużyna była z klasy 3 TE – PCKZiU Jawor w składzie: Aleksandra Koszela, Maja Porowska, Maria). Drużyna „ weteranów”  z PCKZiU Jawor wystąpiła w składzie : Dawid Skowron, Magdalena Pieszczek, Filip Baranowski ( opiekunem wszystkich drużyn z PCKZiU był Dariusz Szojka). Piąta drużyna w składzie Filip Rogal, Oskar Będzelewski i Szymon Kić  reprezentowała Dolnośląski Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworze - op. Grażyna Dynda. 

29 Rajd "O złoty liść jesieni" Dobromierz 19.11.2022 r. za nami . Ponad 50 osób ze szkół jaworskich oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze uczestniczyli w dzisiejszym rajdzie. Pogoda dopisała i mimo, że nie było bardzo ciepło, to atmosfera była gorąca. Podczas rajdu można było m.in. zwiedzić Wieżę Widokową na Wieżycy,  po której oprowadzał właściciel tego obiektu, Pan Edward Hałdaś i który opowiadał o jej historii oraz o toczonych bitwach. Były również różnego rodzaju konkurencje: o jesieni, o drzewach liściastych i krzewach. Można było również podziwiać wystawę prac plastycznych.  Nie zabrakło oczywiście kiełbasek przy ognisku i słodkich upominków dla każdego uczestnika oraz nagród za konkursy. Dziękujemy serdecznie komandorowi w/w rajdu, Pani Iwonie Zielińskiej oraz innym opiekunom ze szkół,  jak i z PTTK oddział Ziemi Jaworskiej.
Wychowankowie DMOW Jawor przeszli pieszo ok 16 km, idąc od Roztoki do Dobromierza i z powrotem, za co należą im się wielkie brawa.

GALERIA:

GALERIA EKMEN:                          GALERIA DMOW: 


W różny sposób można obchodzić Mikołaja. Można wypatrywać gościa w czerwonym kubraczku, pisać listy z oczekiwanym prezentem lub … doskonalić umiejętności gry w różnych dyscyplinach. Myśmy postanowili spędzić czas w sportowej rywalizacji i skorzystać z oferty Europejskiego Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa, gdzie 3 grudnia został zorganizowany Szachowy Turniej Mikołajkowy. W turnieju wzięli udział następujący wychowankowie naszego Ośrodka: Oliwier Gozdur, Sebastian Łoboda, Damian Kruk, Mateusz Moszonka, Patryk Jenel, Oliwier Janiak, Igor Sawiński. Graliśmy w systemie 10+5 – z użyciem zegara, czyli każdy miał 10 minut + 5 sekund za wykonany ruch. Każdy z zawodników rozegrał 7 partii. Była to dla nas możliwość sprawdzenia swoich umiejętności gry w szachy oraz pozyskania nowych doświadczeń. Choć nie zajęliśmy miejsc na podium to  mile wspominamy spędzony czas, a zasady gry z zegarem chcemy dalej ćwiczyć doskonaląc swój kunszt w tej ciekawej grze. Każdy z uczestników Turnieju otrzymał dyplom imienny i słodki upominek, który wręczali Panowie: Emilian Bera – Burmistrz Jawora, Michał Bander – wiceburmistrz, oraz Daniel Iwański – Przewodniczący Rady Miejskiej a zarazem wicedyrektor Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze.

Dziękujemy instruktorowi Panu Romanowi Drążek za wiele cennych rad.
W dniu 4 grudnia na świetlicy grupy trzeciej rozegrano Mikołajkowy Turniej Szachowy.  W sportowe szranki stanęło 8 zawodników – wychowanków Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego tj.  Damian Kruk, Oliwier Janiak, Alan Greśko, Igor Sawiński, Oliwier Gozdur, Patryk  Jenel, Jakub Kutek, Mateusz Moszonka. Zawody były prowadzone systemem każdy z każdym, do dwóch partii wygranych. Zawody przygotował i nad prawidłowym przebiegiem czuwał Pan Andrzej Kowalik W końcowej punktacji zwyciężył Damian Kruk. Drugie miejscu wywalczył Oliwier Janiak, a trzecia lokata przypadła Olivierowi Gozdur. Pozostali zawodnicy zajęli miejsca w następującej kolejności: Partyk Jenel, Mateusz Moszonka, Igor Sawiński, Jakub Kutek, Alan Greśko. Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Pana Mariusza Barańskiego - Dyrektora Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Dziękujemy Panu Dyrektorowi za wspaniałe nagrody, a młodzieży gratuluję sportowej postawy i chęci rozwijania sportowej pasji.

Andrzej Kowalik – nauczyciel bibliotekarz

 

Za nami Rajd Rowerowy "Shimanko Kolarze" vol.II. Było trochę kręcenia na rowerze, trochę historii o regionie, wejście na wieżę, wspólne ognicho i co najważniejsze,  wspólnie spędzony czas.  Myślimy już o kolejnych. A byli z nami: Aleksandra Ewa Drabczyk, Ewa Katarzyna Kasprzyk, Barbara Pokorna, Anna Kobylińska, Karolina Orda, Dorka Zatorska, Kamil Orda, Piotr Maciej Kądziołka, Adrian Jaśpiński , Leszek Drabczyk, Stefan i Tymek oraz Michalina Drabczyk, Piotr Bielski oraz Karol i Mikołaj, Krzysztof Wodziński Damian Mącznik oraz Tedi, Kolasa Damian, Mateusz Moszonka oraz reszta wychowanków z grupy IV z DMOW.

 

Dziękujemy Telewizji Jawor za uchwycenie nas podczas rajdu oraz Powiatowi Jaworskiemu za wypożyczenie rowerów.
GALERIA:

Robert Mazurek