KOŁO PTTK

Dzisiaj do południa, trzech wychowanków DMOW Jawor wraz ze swoim wychowawcą Robertem Mazurkiem oraz sympatykiem naszego oddziału - poprawiało komfort w Chacie pod Lipą. Najpierw zajęli się tarasem - zaimpregnowali go oraz zabezpieczali przed osuwaniem się ziemi tuż przed wejściem nań. Potem zajęli się miejscem na ognisko - poszerzyli i pogłębili palenisko oraz ułożyli od nowa kamienie wokół! Zaczęli również kopanie dołu pod nową toaletę oraz wyczyścili kominek w chatce. Zwieńczeniem naszej pracy było wspólne ognisko z kiełbaskami, ale to nie koniec naszych aktywności, bo już niebawem planujemy kolejne prace. Z turystycznym pozdrowieniem.

GALERIA:

 

GALERIA:

20 kwietnia br. była brzydka pogoda, dlatego X edycja rajdu rowerowego Shimanko Kolarze została przełożona na 18 maja 2024 roku, i nie mogło w niej zabraknąć wychowanków DMOW Jawor, a dokładniej grupy III. Już o godzinie 9:40 byliśmy na Dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Jaworze, gdzie o godzinie 10:00 miał wystartować rajd. Rajd, który miał liczyć ok. 30 km w obie strony. Tylu też zgromadziliśmy uczestników rajdu. Najpierw przez Zębowice, jechaliśmy do Mściwojowa, ale po drodze mieliśmy przerwę, gdyż złapaliśmy „kapcia” na jednym z rowerów. Po sprawnej wymianie dętki i podreperowaniu opony, udaliśmy się do Targoszyna, aby podziwiać Pałac Rihtofenów wraz z zabudową folwarczną, którego obecnym właścicielem jest Fundacja Marysieńka. O jego historii opowiadał pracownik Muzeum Regionalnego w Jaworze, pasjonat m.in. Dolnego Śląska oraz turystyki rowerowej Pan Piotr Kądziołka oraz Prezes Fundacji Marysieńka, Pan Łukasz Jurek, jak i Prezes PTTK Oddział Ziemi Jaworskiej, Pan Leszek Drabczyk. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie pod wspaniałym platanem klonolistnym i udaliśmy się do kolejnej miejscowości, tj. do Rogoźnicy, gdzie w parku czekał na nas Sołtys Rogoźnicy, Pan Paweł Gołąb. Naszą przygodę z Rogoźnicą rozpoczęliśmy od zwiedzania Kościoła Rzymskokatolickiego Pw. Matki Boskiej Różańcowej, a następnie wróciliśmy do parku, aby na specjalnie dla nas przygotowanym miejscu, móc upiec sobie kiełbaski oraz odpocząć. Tuż przed nadchodzącym, przelotnym deszczem, udaliśmy się do niedostępnego na co dzień do zwiedzania – Kościóła pw. św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza. Tam o jego historii opowiedział Sołtys Rogoźnicy, Pan Paweł Gołąb. Drogę powrotną mieliśmy taką samą, ale wychowankowie DMOW Jawor "zahaczyli” jeszcze o zbiornik wodny w Mściwojowie, gdzie ponownie zrobili sobie ognisko i upiekli kiełbaski. Mimo zmiennej aury, udało nam się całym i suchym dojechać do Ośrodka i już czekamy na kolejną, czerwcową odsłonę rajdu rowerowego Shimanko Kolarze!!Serdeczne podziękowania dla Starostwa Powiatowego za możliwość bezpłatnego wypożyczenia rowerów, Panu Łukaszowi Jurka -  Prezesa Fundacji Marysieńka za możliwość zwiedzania Pałacu Rithofenów, Panu Pawłowi Gołębia, za profesjonalne przyjęcie całej naszej grupy oraz oprowadzanie po obu kościołach w Rogoźnicy oraz dla Piotra Kądziołki, który układa trasy rajdów oraz opowiada o ciekawych historycznie miejscach.

W sobotę 6 kwietnia 2024 roku, zaraz po kolacji, udaliśmy się ośrodkowym busem do Chaty pod Lipą "Ośmiu wspaniałych" z grupy III, zaraz po przyjeździe wzięło się za rozpalanie ogniska, a następnie wraz z wychowawcą udali do lasu po drewno (tzw. gałęziówkę). Po akcji zbierania drewna, usmażyliśmy sobie pyszne kiełbaski, rozmawiając na różne tematy i konsolidując się jako grupa. Po zdjęciach widać, że ognisko było ciekawych rozmiarów, ale jak zawsze było bezpiecznie!! W nocy udaliśmy się również na krótką wycieczkę z czołówkami, aby na polanie oglądać niebo wraz z gwiazdami. Następnego dnia, zaraz po porannej toalecie, wychowawca usmażył dla wszystkich jajecznicę z 30 jajek, która szybko zniknęła z talerzy. Następnie mieliśmy trochę wolnego, aby później udać się ponownie do lasu po drewno (nasze ognisko tliło się uwaga całą dobę). W porze obiadowej zrobiliśmy sobie kiełbaski oraz testowaliśmy jedzenie armii Stanów Zjednoczonych, które naszemu wychowawcy użyczył jego kolega, wojskowy-  Pan Szymon. Tuż przed kolacją, wzięliśmy się tradycyjnie za porządki - sprzątaliśmy chatkę wewnątrz i na zewnątrz, myliśmy okna, trzepaliśmy materace, czyściliśmy kominek, wycieraliśmy kurze oraz zamiataliśmy i myliśmy na mokro podłogi, jak i sprzątaliśmy teren wokół jej. Pod wieczór wszyscy, cało i zdrowo udaliśmy się do Ośrodka. Z turystycznym pozdrowieniem.

GALERIA:

Już 56 raz Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej zorganizował Rajd Jaworski, swoją najstarszą imprezą organizowaną nieprzerwanie dla turystycznej braci od 1968 roku. Nasi młodzi rajdowicze pod opieką doświadczonych turystów pieszych i kolarzy wyruszyli na trasy w dniu 10 maja , wędrowali i jechali po trasach turystycznych Gór i Pogórza Kaczawskiego. Jako pierwsza na trasę wyruszyła grupa dzielnych kolarzy z DMOW z p. Robertem Mazurkiem, która miała zaplanowany pobyt z noclegiem w Chacie pod Lipą w Chełmcu. Na miejscu spotkali się z grupą krótkofalowców i dzięki uprzejmości szefa grupy p. Daniela Śmiłowskiego znów mieli okazję zgłębiać tajniki tej pasjonującej dziedziny. Zarówno pierwszego dnia,  jak i następnego aura, jak i pogoda ducha na szczęście dopisały. Tradycyjnie już najliczniejszą reprezentację wystawiła Szkoła Podstawowa nr 5 w Jaworze, pod kierownictwem  p. Ani Purgał i p. Ani Bełzy. W rajdzie uczestniczyli także uczniowie z Wiadrowa z p. Adamem Kijakiem, DMOW w Jaworze z p. Robertem Mazurkiem oraz grupy wolnych strzelców z rodzicami. W rajdzie brali udział również indywidualni turyści cykliści , którzy w ramach rajdu Shimanko kolarze przemierzali trasy rowerowe. Wszyscy uczestnicy rajdu 11.05 o godz.11.30 spotkali się na Słonecznej Łące w Myśliborzu, gdzie rozpoczęło się podsumowanie rajdu. Przy turystycznym ognisku pieczono kiełbaski oraz tradycyjnie odbyły się konkursy wiedzy oraz sportowe.

Dnia 23.03. od godzin porannych odbywała się kolejna edycja Rajdu Bouli, którego komandorem była Pani Anna Purgał. Uczestniczyła w nim młodzież i dzieci ze szkół podstawowych oraz nasi wychowankowie DMOW Jawor  w asyście wychowawców: Grażyny Żmudy, Andrzeja Kowalika oraz Roberta Mazurka. Szkoły podstawowe przyjechały do Męcinki i udały się na Górzec,  natomiast wychowankowie Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze szli pieszo z Ośrodka do szkoły podstawowej w Męcince, gdzie wszyscy spotkali się w samo południe!! Najpierw graliśmy w różne gry zespołowe na obiektach sportowych przy szkole podstawowej, a następnie rozkoszowaliśmy się pysznymi kiełbaskami. Nie zabrakło również konkursów z nagrodami, m. in. szukania czekoladowych jajeczek, podbijania piłką nożną, rzut do kosza, rzut do celu, itp. oraz zajęć w pracowni naukowej, która mieści się w szkole podstawowej w Męcince, a która to ujęła naszych wychowanków. Reasumując, był to wspaniale spędzony czas i mimo iż pogoda nie zawsze rozpieszczała, z pewnością miło będziemy wspominać ten rajd.

GALERIA: