DoPaLaCZe

„Dopalacze szczęścia nie dają, a przyczyną nieszczęśc bywają"

Termin profilaktyka rozumiemy jako „działanie i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom. Ogólnie : stosowanie różnych środków zapobiegawczych w celu niedopuszczenia do wypadków, uszkodzeń, katastrof itp.” ( Mały Słownik Języka Polskiego 1997 ) Można także przyjąć, że profilaktyka to działanie , które ma celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi niekorzystnego zjawiska. Jest też jednym ze sposobów reagowania na zjawiska społeczne, które oceniamy jako szkodliwe i niepożądane. Ta ocena skłania do traktowania takich zjawisk w kategoriach zagrożeń i podejmowanych wysiłków w celu ich eliminowania lub choćby ograniczenia. Powszechnie uważa się, że skuteczna profilaktyka jest optymalnym sposobem hamowania rozwoju lub ograniczenia skali zjawisk uznanych za nieakceptowane społecznie. Zgodnie z takim rozumieniem poprzez pojęcie profilaktyki możemy rozumieć także postępowanie zapobiegające różnorodnym problemom, które towarzyszą zażywaniu substancji psychoaktywnych przez młodych ludzi. Aby zapobiegać tym różnorodnym problemom od wielu lat z naszej placówce realizowany jest program profilaktyczny „ Złudny świat uzależnień” realizowany przez Grażynę Żmudę, Andrzeja Kowalika i Aleksandrę Drabczyk.

W tym roku szkolnym 2016/2017 do konkursu przystąpili wszyscy wychowankowie z trzech grup wychowawczych i uczestniczyli w wielu etapach konkursu. Pierwszym etapem konkursu były cykliczne spotkania z wolontariuszami i terapeutami z Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Osobom Uzależnionym w Jaworze. Miały one działania edukacyjno-informujące oraz integracyjne i profilaktyczne. Po kilku spotkaniach młodzież mogła się przekonać o skutkach zażywania środków psychotropowych patrząc na doświadczenia innych, którzy niestety zmagali się z tymi problemami.Kolejnym etapem był konkurs plastyczny, w którym wychowankowie mogli wyrazić swój stosunek do środków psychoaktywnych w różnych formach i technikach plastycznych, korzystając z wcześniej pozyskanej wiedzy lub doświadczeń własnych i innych osóbW całym konkursie z profilaktyki uzależnień należy wyróżnić zaangażowanie , wkład pracy i kreatywności następujących wychowanków; grupa III - Jakub Kruszewski, Szymon Dratwa, Łukasz Klemański, Arkadiusz Will, Kamil Kędzierski, Łukasz Cieplok, Paweł Masłowski Drugą grupę reprezentowali; Krystian Żurawski, Sebastian Brauer, Artur Powroźnik, Patryk Rosiak , Sławek Wolski. Natomiast: Paweł Antonowicz, Tomasz Małek, Kornel Ciebień, Maciej Seta to wychowankowie, którzy w tym konkursie reprezentowali grupę IV. Wyróżnieniem w konkursie profilaktycznym „Złudny świat uzależnień” dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego jest prezentacja wszystkich prac plastycznych w siedzibie Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Osobom Uzależnionym w Jaworze w ramach ich rocznicowych uroczystości.Kolejnym zadaniem w ramach realizacji programu z profilaktyki uzależnień były odwiedziny naszych wychowanków w Klubie Azyl. Tam terapeutka Pani Sławka oraz podopieczni Klubu opowiadali o znaczeniu życia bez „ wspomagaczy”. Czy wiemy, że istnieje bardzo cienka granica między piciem dla „ przyjemności” a nałogiem. Podopieczni Klubu mówili o swoich traumatycznych przeżyciach związanych z nadmiernym piciem. Problem alkoholowy dotyka nie tylko osoby bezpośrednio pijącej. Zaburzeniom ulegają relacje rodzinne ( przemoc, awantury, poniżanie domowników, często nawet utrata pracy). Problem alkoholizmu dotyczy dużej grupy społeczeństwa, która żyje w zakłamanym świecie udając, że problem alkoholizmu ich nie dotyczy. A czy my jako społeczeństwo potrafimy żyć i bawić się bez „używek”, alkoholu ? Większość z nas odpowie chyba niemożliwe. A jednak możliwe. Przykładem jest Pan Andrzej, który od 25 lat jest trzeźwym alkoholikiem.

Spotkanie zakończyło się przesłaniem , obyśmy umieli żyć w świecie pozbawionym dopalaczy, alkoholu i wszelkich innych „ używek”.

Opiekunowie samorządu uczniowskiego A. Drabczyk, G,Żmuda, A. Kowalik

GALERIA: