INFORMACJE

 

 

 

Link prowadzi do pliku multimedialnego, którego należy pobrać na dysk: LINK DO BIBLOTEKI

4 czerwca w Dolnośląskim Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym przeprowadzono Ośrodkowy Turniej Sportowy gry w Wybijankę. Gra podobna do warcabów, lecz w tej grze chodzi o poddanie pionów. Osoba, która pierwsza podda swoje pionki i je straci wygrywa.  W turnieju wzięło udział 11 osób. Turniej rozgrywano systemem pucharowym. Po przeprowadzeniu cyklu gier wyłoniono zwycięzców. Wygrał Dominik S., druga lokata przypadła Krystianowi Bartłomiejczyk, a na najniższym stopniu podium uplasował się Dariusz K. Kolejne miejsca zajęli : Paweł Wojtysiak, Kamil Kijanka i Michał Piechocki. W turnieju brali również udział: Mikołaj Wróbiński, Jakub Reh, Wiktor Szymura, Bartłomiej Pietrzak, Bogumił Korzeb. Nagrody ufundowali Dyrekcja Ośrodka oraz Organizatorzy. Nad przebiegiem imprezy czuwali Andrzej Kowalik i Wojciech Firkowicz.

GALERIA: 

Tekst – Andrzej Kowalik
Zdjęcia – Wojciech Firkowicz

Dzień dziecka - Kalendarz Świąt Nietypowych
Coroczny Dzień Dziecka w DMOW w Jaworze zgromadził 25 wychowanków, którzy brali udział w zawodach sportowych. Rozegrano 5 konkurencji sportowych:

1. Strzelectwo
2. Żonglowanie piłki nogą, udem, głową
3. Rzuty do kosza
4. Przeskoki przez skakankę
5. Podciąganie na drążku
Nad prawidłowym wykonywaniem prób sportowych czuwali nauczyciele i wychowawcy: Renata Sienicka, Gienia Kłeczek, Ewa Drabczyk, Piotr Dynowski, Maciej Buczak, Marek Dul, Piotr Cezary Tokarz Wychowankowie mogli skorzystać w czasie zawodów z pieczonych kiełbasek. Napojów chłodzących, słodyczy. Organizatorzy przewidzieli nagrody dla wychowanków za pierwsze 3 miejsca w konkurencjach sportowych. Były to min: koszulki sportowe, skarpetki, słodycze, owoce. Każda grupa wychowawcza otrzymała również po dwie piłki do piłki nożnej. W czasie zawodów, wychowankowie byli częstowani np. lodami "Ekipy", słodyczami, napojami chłodzącymi, owocami. Z ciekawych wyników sportowych na uwagę zasługują przeskoki przez skakankę I m. z wynikiem 213 przeskoków, żonglowanie piłki I m. 300 odbić, podciąganie podchwytem na drążku I m 25 podciągnięć. Obchody Dnia Dziecka odbyły się na terenie naszej placówki.
Współorganizator obchodów Piotr Cezary Tokarz
GALERIA:

Brakuje słów, aby podziękować za matczyną odwagę, cierpliwość, dobroć, zrozumienie, ale tak bardzo chcę wyrazić wdzięczność właśnie Tobie. Najbardziej kochającej z Mamie. Za to, że zawsze jesteś przy mym boku, za to, że wskazujesz drogę mi w mroku, za to, że dni moje tęczą malujesz dziś Mamo z całego serca Ci dziękuję! Mamo, tak bardzo Cię kocham i dziękuję Ci za wszystko. Za Twój uśmiech, który ogrzewa mnie w różnych chwilach życia, a najbardziej dziękuję Ci za to, że jesteś.

GALERIA UPOMINKÓW:

Jak co roku nasi wychowankowie pod opieką wychowawców Marka Dula, Piotra Tokarza i Tomasza Siczka obrali sobie za cel posprzątanie swojego ulubionego miejsca nad zbiornikiem wodnym Mściwojów i w ramach współpracy z Gminą Mściwojów i OSP w Mściwojowie uporządkowali teren wzdłuż linii brzegowej od tamy do stanicy żeglarskiej, ścieżkę edukacyjną do wieży, a także parking i cały teren wokół. Do tej akcji włączyła się również kilku młodych druhów z MDP OSP w Mściwojowie. Jak zawsze impreza zakończyła się ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i pływanie motorówką że strażakami, za co gorąco dziękujemy strażakom. Za rok tam wrócimy ponownie.

GALERIA:

      W kwietniu 2021 r. Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne Tramp II przy Dolnośląskim Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Jaworze ze swoimi opiekunami Aleksandrą Drabczyk i Andrzejem Kowalikiem organizowało kolejna imprezę turystyczna powierzoną w tym roku  przez Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej. Po rajdzie powitania wiosny Bouli, który przeprowadziliśmy 20 marca 2021 r. dostąpiliśmy zaszczytu zorganizowania Rajdu Jaworskiego. Niestety z uwagi na stan zagrożenia epidemiologicznego nie mogliśmy przeprowadzić rajdu w tradycyjnej formie. Wprowadzone obostrzenia i ograniczenia pracy szkół zmuszały również nas do zmiany planów i wprowadzenia ograniczeń. Imprezę rozpoczęto  23.04. przeprowadzając w tym dniu finał konkursu wiedzy ph.”Jawor jakiego nie znacie” .Ogromną wiedzą o naszym mieście  wykazali się Krystian Bartłomiejczyk i Kamil Kijanka, którzy zgromadzili równa ilość punktów, a kolejne miejsca zajęli Kacper Duśko, Błaszkiewicz Jacek, Pietrzak Bartosz, Piechocki Michał i Wojtasiak Paweł. Również tego dnia oddziałowa komisja dokonała oceny prac plastycznych nadesłanych na konkurs ph. „Jaworskie zabytki”. Jednogłośnie najwyżej oceniono pracę wykonaną przez Darka K. z grupy  I. Praca w ramach wyróżnienia będzie wykorzystana przy wykonywaniu kalendarza na 2022 r. oraz znaczka rajdowego. Wyróżniono również prace Wiktora Szymury, Mateusza Lużyńskiego i Pawła Macioła. Uczestników do konkursu wiedzy przygotowywał  bibliotekarz Andrzej Kowalik, a prace plastyczne powstały pod czujnym  okiem p. Anny Bortkiewicz w ramach terapii pedagogicznej. W dniu 24.04 kontynuowaliśmy zmagania rajdowe na szkolnym boisku. Tu był grill z pieczonymi kiełbaskami oraz w ramach zajęć kulinarnych z p. Wojciechem Firkowiczem i p. Dorotą Rycerską gotowaliśmy w kociołku nad ogniskiem grochóweczkę, że palce lizać. Zaproszeni goście, w tym dyrektor ośrodka Mariusz Barański wystawili nam najwyższe oceny za walory smakowe. A ile było dokładek, tego nie policzył nikt, a szkoda. Pogoda nam dopisywała, więc przeprowadziliśmy też różne gry i zabawy sportowe . W konkursie strzeleckim z wiatrówki najlepszym okiem tego dnia dysponował Paweł Macioł, który wyprzedził. Bogumiła Korzeba i Bartosza Pietrzaka. Ponadto były zabawy z piłką, żonglerka, rzuty do kosza ,rzuty karne oraz grupowy turniej piłki nożnej. Był to z pewnością fantastycznie spędzony czas i poza zabawą , mogliśmy tez godnie uczcić przypadający w tym roku jubileusz 55-lecia naszego Oddziału PTTK. Zwycięzcy poszczególnych  konkursów otrzymali nagrody rzeczowe  ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Jaworze oraz Urząd Miejski w Jaworze. Imprezę wzorowo przygotowali i zrealizowali wychowawcy i nauczyciele ośrodka :Aleksandra Drabczyk, Andrzej Kowalik i Wojciech Firkowicz, a ponadto nad  jej przebiegiem czuwali  Marek Dul i Piotr Dynowski.

Podsumowując dziękujemy wszystkim, którzy wsparli organizację naszych turystycznych przedsięwzięć, a szczególnie gronu pedagogicznemu ośrodka, Starostwu Powiatowemu w Jaworze, Gminie Jawor i oczywiście Zarządowi Oddziału PTTK Ziemi Jaworskiej.

 Aleksandra Ewa Drabczyk- opiekun koła turystycznego i samorządu uczniowskiego

GALERIA:

 

„Dziękujemy za udział - w szczególności w tym trudnym okresie epidemii - za Państwa zaangażowanie i wysiłek!  Udało się nam dotrzeć, wspólnymi siłami, do ponad 16,5 tysiąca osób do 18 roku życia! Między innymi poprzez ponad 565 działań warsztatowych, 375 prelekcji z wykorzystaniem filmów, 143 debat, 272 konkursy plastyczne oraz 826 pogadanek o przemocy. Odbyło się również 7 konferencji, 75 webinarów oraz stworzono 752 tablice informacyjne z wskazówkami do postępowania w obliczu przemocy. To tyko część Państwa działań, ale doskonale obrazuje ile dobrego może się zadziać, gdy łączymy siły w budowaniu świata wolnego od przemocy. 

Jeszcze raz dziękujemy i mamy nadzieję - do zobaczenia w 2021 roku! „

W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. 

W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”.

Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku. 

Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań.

Uczniowie poznają wybrane utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Poeta jest patronem wielu szkół i placówek oświatowych w całym kraju.

Do projektu dołączyli wychowankowie Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – na lekcji języka polskiego z Dorotą Rycerską zapoznali się z fragmentami utworów  a  w ramach zajęć wychowawczych z Aleksandrą Drabczyk wykonali prace plastyczne oraz pokaz multimedialny o twórczości i życiu poety.

Udział w projekcie wzięli: Bogusław Korzeb , Szymon Bień.