INFORMACJE

Kolejna odsłona " shinrin yoku" czyli kąpieli leśnej, w wykonaniu wychowanków Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze miała miejsce dzisiaj na terenie Parku Krajobrazowego " Chełmy", a konkretnie leśnictwa Siedmica. Wychowankowie mieli możliwość poznać warsztat pracy takich stanowisk jak leśniczy i podleśniczy oraz bezpośrednio usłyszeć o szczegółach pracy na w stanowiskach. Marszobieg terenowy był oczywiście nieodzownym elementem dzisiejszego dnia. Możliwie bliska interakcja z natura była nadrzędnym celem dzisiejszej wycieczki, udała sie w 100 procentach co widać na załączonych zdjęciach. Bezpośredni kontakt z natura jak i metody dydaktyczno-wychowawcze z tym związane bardzo dobrze wpływają na funkcjonowanie wychowanków Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze. Dziękujemy bardzo pracownikom leśnictwa Siedmica: panu Piotrowi Seperant, panu Dariuszowi Królikowskiemu, pani Marii Kobyleckiej za przekazaną ogromną wiedzę i poświęcony czas. Kolejna nasza wizyta w leśnej kniei to tylko kwestia czasu.

T. Kowalczyk
GALERIA:

W środę, tj. 19 czerwca 2024 roku, wychowankowie grupy III DMOW Jawor pojechali do Chatki pod Lipą, aby pożegnać i podsumować rok szkolny 2023/2024. O godzinie 16:00 ośmiu wychowanków z wychowawcą zameldowało się w chacie. Po rozpakowaniu i rzuceniu wszystkich rzeczy, udali się wspólnie do lasu po drewno. Po przyjściu zaskoczyła ich liczba aut przy chacie. Jak się potem okazało, przyjechał do nas inny wychowawca naszego Ośrodka, Pan Piotr Bielski oraz pracownicy firmy Nutricia, z Panem Robertem Żygadło  (liderem projektu) na czele, którzy jako wolontariusze wspierają różne działania charytatywne. Panowie wolontariusze, zaraz po przywitaniu się, poszli z nami jeszcze raz do lasu, aby nazbierać więcej drewna, mieli okazję oglądać, jak murujemy krąg pod ognisko na dworze przed chatą oraz jak rozpalamy ognisko w nietypowy sposób (zaczął padać deszcz, dlatego wybraliśmy inną  technikę). Ale po rozpaleniu ogniska w niestandardowych warunkach, zrobiliśmy sobie wspólnie kiełbaski na grillu, które weszły, jak świeże bułeczki. W pewnym momencie wolontariusze wyciągnęli z auta kilka kartonów, w których były prezenty dla grupy III, czyli zestaw małego survivalowa. Otrzymaliśmy 12 hamaków,  12 śpiworów  oraz 12 karimat i spełniło się marzenie chłopców. Teraz już wszyscy będziemy mieć takie samo wyposażenie na wycieczki, będziemy mogli poradzić sobie w różnych warunkach i co najważniejsze – będziemy mogli hamakować.  Ale my również mieliśmy podarki dla wolontariuszy, m.in. obraz namalowany przez wychowanków pod opieką wychowawczyni i pedagog, Pani Aleksandry Ewy Drabczyk. Co dalej? ..chcieliśmy bardzo przetestować otrzymane prezenty, ale pogoda nie dopisywała, dlatego hamaki rozwiesiliśmy na specjalnie zamontowanych hakach w Chacie pod Lipą.

Hura, hura!!!! Mamy kucharzy - Mateusz Moszonka i Oskar Będzelewski ukończyli edukację i przystąpili do egzaminów. Egzamin zawodowy składał się z dwóch etapów – części pisemnej oraz części praktycznej. Etap pisemny nowego egzaminu zawodowego odbył się  w poniedziałek 10 czerwca i był przeprowadzony z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego po wcześniejszym upoważnieniu przez placówkę przeprowadzającą egzamin. Natomiast etap części praktycznej odbył się w Karpaczu w Zespole Szkół. Gratulacje chłopaki i wielkie gradki za wytrwałość i dążenie do celu.

GALERIA:

Pojechali i pomogli nakarmić, napoić, pospacerować i pogłaskać. Młodzież Grzegorz i Jakub z DMOW w TOZ Jawor. Może wizyta zaowocuje systematyczną współpracą. Dziękujemy za propozycję współpracy.

 

17 czerwca grupa wychowanków DMOW Jawor zawitała do Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu. Równo o godzinie 11:30 rozpoczęło się podsumowanie Warsztatów Fotograficznych, które prowadziła dla nas Pani Katerina Kouzmitcheva. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, co przerabialiśmy podczas zajęć, wyznaczaliśmy sobie cele fotograficzne na przyszłość oraz mieliśmy możliwość obejrzenia prac wychowanków. Finałem tego wydarzenia był film pt. "Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka, który urzekł nas wszystkich! A dlaczego? Musicie zobaczyć sami. Na sam koniec ruszyliśmy pozwiedzać miasto. W imieniu wychowanków i wychowawców oraz dyrekcji Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze, serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak ciekawym wydarzeniu, a także za tak wspaniałą gościnę i pyszny poczęstunek.

GALERIA:

17 maja wychowankowie DMOW Jawor wraz z wychowawcą Robertem Mazurkiem wybrali się do Muzeum Regionalnego w Jaworze, na organizowaną co roku, Noc Muzeów. Tym razem pod hasłem MAGIA ŚREDNIOWIECZA! Tuż po godzinie 18:00 dotarliśmy na miejsce, czyli do 500-letniego klasztoru bernardynów (obecnej siedziby jaworskiego muzeum). Gdzie czekały na nas interesujące wystawy oraz specjalne atrakcje!  Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od wystaw stałych, m. in. Izby Dolnośląskiej, a następnie udaliśmy się do gotyckiej scenerii kościoła klasztornego, aby podziwiać wystawę prac Piotra Żurawskiego zatytułowaną „RZEŹBA”. Następnie poszliśmy się na Dziedziniec Muzeum, na pokaz dawnych rzemiosł z udziałem Drużyny Wojów Piastowskich JANTAR. Tam mogliśmy skosztować placków robionych na mące, wodzie i soli, posłuchać pięknej muzyki granej na dudach, czy fletach, wybić starodawne monety (wychowanek Oskar Będzelewski wykonał taką monetę dla siebie), czy posłuchać starodawnych opowieści o zbroi, czy o tym jak i co się kiedyś jadło. Kolejnym punktem była dopiero co przygotowana dla zwiedzających, druga odsłona wystawy „JAWOR. NOWY ROZDZIAŁ W HISTORII MERCEDES-BENZ”, a tam wiele ciekawostek i historii dotyczącej tej marki samochodowej. Na sam koniec udaliśmy się na wernisaż wystawy „TRISTAN I IZOLDA”, których autorem jest Salvador Dali, gdzie każdy dostał „wąsy Salvadora” i mógł podziwiać surrealistyczne grafiki mistrza. Jak podaje Muzeum Regionalne w Jaworze: „Oryginalne ryciny autorstwa słynnego surrealisty, zostały odbite na prasach warsztatu Cadaqués w pracowni Atelier Rigal w 1969 roku celem ilustracji średniowiecznej legendy o Tristanie i Izoldzie. Tekst do zbioru został napisany przez André Mary i zaadaptowany przez Lawrenca Lacinę. Wydanie zawiera 21 oryginalnych rycin, z których jedna jest podpisana pełnym podpisem artysty, a 20 monogramami S. D, wszystkie ręcznie przez artystę”. Była to z pewnością ciekawa forma spędzenia wolnego czasu, tym bardziej że kilku wychowanków pierwszy raz gościło w progach Muzeum. Kolejna odsłona Nocy Muzeów z pewnością będzie nasza.
GALERIA:

Jak co roku wychowankowie DMOW w Jaworze w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi (trochę przesunięte że względu na pogodę)wybrali się dzisiaj aby posprzątać teren nad zbiornikiem wodnym w Mściwojowie. Młodzież tą pracę wykonała oczywiście w ramach swoich zajęć, ale za to z wielką chęcią i zadowoleniem. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko z kiełbaskami i przepyszną grochówką przygotowaną przez nasze ośrodkowe kucharki. Praca jaką wykonali Ci chłopcy powinna zawstydzić tych, którzy zostawiają po sobie tyle śmieci, lub je tam wywieźli (patrz opony od ciągnika). Dziękuję za pomoc w przygotowaniach, organizacji i przeprowadzeniu całej tej akcji: Piotr Bielski,  Piotr Cezary Tokarz,  Krzysztof Mrózek , Marek Dul .
Dziękuję Gmina Mściwojów za zakup worków i rękawiczek.

GALERIA:

GALERIA:

Termin "sensomotoryczny" opisuje interakcję systemów czuciowych. Dotyk łączy nas z otoczeniem i innymi ludźmi i dostarcza informacji, które pozwalają na kształtowanie się prawidłowego schematu i świadomości własnego ciała, orientacji w przestrzeni, planowania motorycznego, a nawet bezpieczeństwa emocjonalnego i umiejętności społecznych. I taki plan na dziś został zrealizowany, z dystansem do siebie i z poczuciem humoru. Mój ulubiony cykl: Przyjemne z pożytecznym 🫡🫵🤣Brawo chłopaki🫵👏
A. E. D.
"Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli"🩵
z wizytą w PORE w Jaworze .
                                         Przekazaliśmy( młodzież z DMOW w Jaworze) nasze prace na licytacje.... dla dzieci... niech więc się mnoży.💙

Podkategorie