INFORMACJE

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu:

„ulubiony cykl  Pani Ewy i jak się okazało też  Pana Roberta „


Członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego TRAMP II działającego przy DMOW w Jaworze: Damian Kolasa, Mateusz Moszonka, Kacper Kulesza, Emil Szafrański, Paweł Macioł, Szymon Hajduk, Oskar Wojtkowiak, Marcel Oczoś, Oliwier Gozdur, Damian Kruk, z grupy 4, sprawują opiekę nad Szlakiem Wygasłych Wulkanów oraz Chatą turystyczną Pod Lipą w Chełmcu Raczycach. 
Aby było przyjemnie i pożytecznie zaplanowali wraz z opiekunami p. Aleksandrą Ewą Drabczyk i Robertem Mazurkiem biwak w chacie i wykonanie prac konserwacyjno porządkowych. Oczywiście jak to na biwaku były wędrówki, gry, zabawy, konkursy i dużo śmiechu. Przy ognisku coś dla ciała i dla ducha, czyli kiełbaski i nocne gawędy. W nocy nasz domek odwiedziły popielice, z którymi się zaprzyjaźniliśmy. Są to piękne zwierzątka i objęte ochroną. To wszystko z pewnością było przyjemne a także pożyteczne.....zrobiono w środę i czwartek generalne porządki w chacie, a na zewnątrz zakonserwowano jej ściany i pomalowano okiennice, zakonserwowano też ławy i stoły, naprawiono barierki na tarasie oraz zakonserwowano cały taras , ogrodzenie i wysprzątano cały teren. A na zakończenie biwaku pokonaliśmy z buta trasę do Jawora. To był dobry czas, czyli przyjemne z pożytecznym! 

P.S. Dziękujemy pani Weronice za pyszne czekoladowe babeczki oraz pani Aleksandrze zwanej „Ewą” za sałatkę na kolację .

Galeria, tekst : R. Mazurek, D. Kolasa

GALERIA:

1 czerwca 2022 r., o godz. 10.00 na terenie Dolnośląskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr w Legnicy, pl. Zamkowy 1 oraz przyległego do Centrum parku w Legnicy odbył się Dolnośląski Dzień Dziecka.

W wydarzeniu wzięli udział dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli z Legnicy, a także uczniowie z placówek prowadzonych przez Samorząd WD, m.in.: Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Karpaczu, Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Świdnicy, Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Jaworze, Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Biedrzychowicach, Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Uczniów Niesłyszących i Słabosłyszących oraz z innymi niepełnosprawnościami im. M. Grzegorzewskiej we Wrocławiu, Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących oraz z innymi niepełnosprawnościami im. M. Grzegorzewskiej we Wrocławiu oraz dwóch Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, z Jawora i Wałbrzycha.

W odległości 9 km od Jawora jest Państwowe Muzeum Gross – Rosen. Mieści się ono w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym. Miejsce to uświęcone krwią  ponad 40 000 ludzi było celem naszej sobotniej wycieczki  ( 14.05.). Po wejściu na teren obozu zapoznaliśmy się na planszach z rozkładem poszczególnych obiektów jakie funkcjonowały w latach 1940-1945. Kolejnym celem naszego zwiedzania była dawna kantyna SS, gdzie wystawy obrazowały m.in. warunki życie więźniów obozu,  zdjęcia kadry obozu, narzędzia pracy, narzędzia codziennego użytku. Po drugiej stronie obejrzeliśmy makiety obozu oraz mapę z jego filiami. Sam obóz powstał w maju 1940 roku. Był filią obozu w Sachsenhausen. Początkowo nosił nazwę Arbeitsaleger Gross- Rosen. Od 1 maja 1941 roku stał się samodzielnym obozem. Powstało 78 podobozów, w których przebywało więcej więźniów, iż w obozie  „ macierzystym”. Był to jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych założonych przez III Rzeszę. Ludzi wykańczano morderczą pracą, głodem i terrorem. Jak wspomniano wcześniej życie w nim straciło 40 000 ludzi a przeszło przez obóz 120000 ludzi.

W dniu 7 maja koło Chaty pod Lipą ( Chełmiec Raczyce) odbyło się zakończenie 54 Rajdu Jaworskiego i 29 Święta Cyklistów. Na miejsce zakończenia różnymi trasami wędrowali adepci turystyki ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze, Szkoły Podstawowej w Gniewkowie, Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze, a na rowerach przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wiadrowie. Po regeneracji sił i spożyciu kiełbaski upieczonej nad ogniskiem przystąpiliśmy do atrakcji przygotowanych przez Organizatora rajdu. Jednym z konkursów był konkurs wiedzy dotyczący Jawora i okolic. Po zaciętej dogrywce pierwsze miejsce zdobył Damian Kolasa, który wygrał z Kacprem Kuleszą ( obaj DMOW).  Damian Kolasa  również zdobył nagrodę w konkursie niespodzianka.

Po zakończeniu rajdu nasza młodzież pomagała w uprzątnięciu terenu. Gratulujemy uczestnikom konkursu wiedzy osiągnięć, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za właściwe zachowanie zgodne z kodeksem turysty.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali Andrzej Kowalik i Aleksandra Drabczyk.
GALERIA:

Kwiecień jest miesiącem który krwawo zapisał się w martyrologii polskiego narodu. W kwietniu i maju 1940 roku NKWD ( radziecka policja bezpieczeństwa) w Katyniu, Twerze i innych miejscach wymordowała ponad 21 tysięcy wojskowych i cywilów. Ogólnie ujmując elitę Wschodnich Kresów. O masowych grobach odnalezionych w Lesie Katyńskim poinformowało berlińskie radio 12 kwietnia 1943 roku. Przez wiele lat o Katyniu nie można było mówić – groziły za to surowe konsekwencje. Również przez wiele lat w Katyniu była tablica, że mordu na polskich oficerach dopuścili się Niemcy. Dopiero w roku 1990 Borys Jelcyn oficjalnie potwierdził , że za mordem w Katyniu stoją Rosjanie. O przyczynach mordu , jego skutkach politycznych i formie upamiętnienia ofiar mówił nauczyciel bibliotekarz w trakcie zajęć.

Drugą kwietniową rocznicą która została przybliżona młodzieży była 79 rocznica powstania w getcie warszawskim. Było to pierwsze powstanie miejskie w okupowanej przez Niemców Europie. Żydzi, którzy należeli Do Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego w dniu 19 kwietnia 1943 roku powitali wkraczające do getta oddziały niemieckie strzałami pistoletowymi i koktajlami Mołotowa. Chociaż zdawali sobie sprawę z tego ,że nie mogą wygrać postanowili umrzeć broniąc się do końca. Powstanie trwało prawie miesiąc. Po jego upadku Niemcy wywieźli do Obozów zagłady pozostałych przy życiu Żydów ( ok. 60.000) a getto zrównali z ziemią.

Zajęcia zostały przeprowadzone 12 kwietnia oraz 20 kwietnia.

Tekst Andrzej Kowalik

GALERIA:

 

GALERIA:

GALERIA:

   

Nagranie 60 sekundowego tik-toka to sposób, w jaki uczestnicy konkursu „Seniorze, nie daj się oszukać!” ostrzegali osoby starsze przed oszustami i naciągaczami. Dziękujemy serdecznie wszystkim młodym mieszkańcom naszego miasta i całego powiatu za udział w konkursie zorganizowanym przez Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Dziś jaworscy policjanci wręczyli nagrody zwycięzcom.
Konkurs pt. „Seniorze, nie daj się oszukać!” skierowany był do dzieci i młodzieży z terenu Jawora i powiatu jaworskiego. Aby wziąć w nim udział, należało jedynie nagrać 60- sekundowego tik- toka, informującego o zagrożeniach dotyczących bezpieczeństwa seniorów oraz nawołującego do przestrzegania zasad w zakresie oszustw popełnianych na rzecz osób starszych i samotnych. Linki opublikowanych filmików nadesłanych przez uczestników z terenu Jawora i powiatu jaworskiego przesłano na adres mailowy organizatora, a komisja wyłoniła zwycięzców.

Zwycięzcami konkursu, z terenu powiatu jaworskiego, zostali wychowankowie Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze:

  • Kacper Kulesza
  • Damian Kolasa
  • Paweł Wojtysiak

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jaworze wręczyli zwycięzcom nagrody, tj. powerbank, słuchawki oraz głośniki bezprzewodowe.

LINK DO FILMU:

W słoneczne popołudnie młodzież z Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wraz z wychowawcą Robertem Mazurkiem wpadli na fantastyczny pomysł…… idźmy!!  w świat posprzątać, Nasz lokalny świat , nasz jaworski świat. I ruszyli pomóc naturze. Zaopatrzeni w rękawice, worki, uśmiech i w pełen pakiet chęci i werwy do pracy. Ruszyli w towarzystwie pąków kwiatów, zieleni i wiosennego śpiewu ptaków. Posprzątali….. choć jeden kawałek ,element  puzzli światowej natury naszej.

GALERIA: 

Opiekun samorządu A.E.Drabczyk
Galeria :R.Mazurek

Podkategorie