GALERIA:

NAGRODY:

        

W dniu 24 października 2020 r. na terenie Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze TRAMP II zorganizowało  rajd Bulwa. Głównym celem tego przedsięwzięcia było  uczczenie 70 rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego  i posadzenie Drzew Dziedzictwa oraz udział w VII Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej i kontynuacja tradycji rajdowych. Otwarcia rajdu dokonał komandor  Andrzej Kowalik wraz z dyrektorem ośrodka Mariuszem Barańskim oraz przedstawicielem Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Jaworskiej Eugeniuszem Zwierzchowskim. Komandor rajdu zapoznał młodzież z celami rajdu oraz przybliżył podejmowane działania na rzecz ochrony środowiska i ekologii. Każdy z nas bez względu na wiek, miejsce zamieszkania  może i powinien pozytywnie wpływać na  środowisko naturalne i dbać o jego stan. Dyrektor Mariusz Barański stwierdził m.in. , że bardzo się cieszy , że w placówce od wielu lat działa koło turystyczne, a jego opiekunowie Andrzej Kowalik, Grażyna Żmuda oraz Aleksandra Ewa Drabczyk popularyzują wśród wychowanków wiedzę z zakresu turystyki i krajoznawstwa oraz podejmują różnego rodzaju działania proekologiczne, jak też turystyczno-krajoznawcze. Nasz ośrodek od ponad 20 lat jest organizatorem Rajdu Bulwa oraz Turnieju wiedzy turystyczno-krajoznawczej „ Znam swój region – województwo dolnośląskie”. Opiekunów SKKT wspierają nauczyciele i wychowawcy m.in. Grażyna Dynda, Piotr Dynowski i Tomasz Siczek. Nasza młodzież dba o czystość szlaków oraz pomaga w pracach porządkowych w rejonie Chaty Pod Lipą w Chełmcu Raczycach. Miło było usłyszeć te pochwały. Przedstawiciel  PTTK zapoznał młodzież z bogatą historią stowarzyszenia oraz kierunkami działania. Następnie na terenie naszego małego ogródka botanicznego uroczyście dokonaliśmy posadzenia Drzewa Dziedzictwa . Będziemy o nie dbać i obserwować jego rozwój. Nasze koło turystyczne działa od ok.40 lat, PTTK działa od 70 lat, a nasze drzewo - Jarzębina Dziedzictwa, z pewnością znacznie dłużej  będzie przypominała przyszłym pokoleniom o nas i naszych działaniach turystyczno-ekologicznych.


Następnie odbyły się liczne gry i zabawy sportowe przygotowane przez naszych wychowawców oraz konkurs wiedzy  „ Co wiemy o ekologii”, w którym startowały dwuosobowe drużyny reprezentujące poszczególne grupy. Z testem najlepiej poradzili sobie reprezentanci grupy II w składzie : Krystian Bartłomiejczyk, Kacper Duśko. Druga lokata przypadła reprezentantom grupy III – Marcinowi Wesołek i Mikołajowi Wróbińskiemu. Natomiast trzecie miejsce zajęli Mateusz Łużyński i Wiktor Szymura z grupy I. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Jaworze.
Były też oczywiście tradycyjne ziemniaczki, pieczona kiełbaska i wspólna zabawa. Wychowankowie bili swoje rekordy w skokach na skakance, podbijając piłeczkę do ping ponga , rywalizując w rzutach do kosza. Rywalizacja była ogromnie zacięta.
Dziękujemy organizatorom i wszystkim, którzy wsparli organizację tej imprezy. Należy dodać, że najmłodszy uczestnik miał 14 lat, a najstarszy 76,więc impreza była również prawdziwą sztafetą pokoleń.  

                                                                                               Organizatorzy i uczestnicy rajdu.