INFORMACJE

Pojechali i pomogli nakarmić, napoić, pospacerować i pogłaskać. Młodzież Grzegorz i Jakub z DMOW w TOZ Jawor. Może wizyta zaowocuje systematyczną współpracą. Dziękujemy za propozycję współpracy.

 

17 czerwca grupa wychowanków DMOW Jawor zawitała do Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu. Równo o godzinie 11:30 rozpoczęło się podsumowanie Warsztatów Fotograficznych, które prowadziła dla nas Pani Katerina Kouzmitcheva. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, co przerabialiśmy podczas zajęć, wyznaczaliśmy sobie cele fotograficzne na przyszłość oraz mieliśmy możliwość obejrzenia prac wychowanków. Finałem tego wydarzenia był film pt. "Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka, który urzekł nas wszystkich! A dlaczego? Musicie zobaczyć sami. Na sam koniec ruszyliśmy pozwiedzać miasto. W imieniu wychowanków i wychowawców oraz dyrekcji Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze, serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak ciekawym wydarzeniu, a także za tak wspaniałą gościnę i pyszny poczęstunek.

GALERIA:

17 maja wychowankowie DMOW Jawor wraz z wychowawcą Robertem Mazurkiem wybrali się do Muzeum Regionalnego w Jaworze, na organizowaną co roku, Noc Muzeów. Tym razem pod hasłem MAGIA ŚREDNIOWIECZA! Tuż po godzinie 18:00 dotarliśmy na miejsce, czyli do 500-letniego klasztoru bernardynów (obecnej siedziby jaworskiego muzeum). Gdzie czekały na nas interesujące wystawy oraz specjalne atrakcje!  Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od wystaw stałych, m. in. Izby Dolnośląskiej, a następnie udaliśmy się do gotyckiej scenerii kościoła klasztornego, aby podziwiać wystawę prac Piotra Żurawskiego zatytułowaną „RZEŹBA”. Następnie poszliśmy się na Dziedziniec Muzeum, na pokaz dawnych rzemiosł z udziałem Drużyny Wojów Piastowskich JANTAR. Tam mogliśmy skosztować placków robionych na mące, wodzie i soli, posłuchać pięknej muzyki granej na dudach, czy fletach, wybić starodawne monety (wychowanek Oskar Będzelewski wykonał taką monetę dla siebie), czy posłuchać starodawnych opowieści o zbroi, czy o tym jak i co się kiedyś jadło. Kolejnym punktem była dopiero co przygotowana dla zwiedzających, druga odsłona wystawy „JAWOR. NOWY ROZDZIAŁ W HISTORII MERCEDES-BENZ”, a tam wiele ciekawostek i historii dotyczącej tej marki samochodowej. Na sam koniec udaliśmy się na wernisaż wystawy „TRISTAN I IZOLDA”, których autorem jest Salvador Dali, gdzie każdy dostał „wąsy Salvadora” i mógł podziwiać surrealistyczne grafiki mistrza. Jak podaje Muzeum Regionalne w Jaworze: „Oryginalne ryciny autorstwa słynnego surrealisty, zostały odbite na prasach warsztatu Cadaqués w pracowni Atelier Rigal w 1969 roku celem ilustracji średniowiecznej legendy o Tristanie i Izoldzie. Tekst do zbioru został napisany przez André Mary i zaadaptowany przez Lawrenca Lacinę. Wydanie zawiera 21 oryginalnych rycin, z których jedna jest podpisana pełnym podpisem artysty, a 20 monogramami S. D, wszystkie ręcznie przez artystę”. Była to z pewnością ciekawa forma spędzenia wolnego czasu, tym bardziej że kilku wychowanków pierwszy raz gościło w progach Muzeum. Kolejna odsłona Nocy Muzeów z pewnością będzie nasza.
GALERIA:

Jak co roku wychowankowie DMOW w Jaworze w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi (trochę przesunięte że względu na pogodę)wybrali się dzisiaj aby posprzątać teren nad zbiornikiem wodnym w Mściwojowie. Młodzież tą pracę wykonała oczywiście w ramach swoich zajęć, ale za to z wielką chęcią i zadowoleniem. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko z kiełbaskami i przepyszną grochówką przygotowaną przez nasze ośrodkowe kucharki. Praca jaką wykonali Ci chłopcy powinna zawstydzić tych, którzy zostawiają po sobie tyle śmieci, lub je tam wywieźli (patrz opony od ciągnika). Dziękuję za pomoc w przygotowaniach, organizacji i przeprowadzeniu całej tej akcji: Piotr Bielski,  Piotr Cezary Tokarz,  Krzysztof Mrózek , Marek Dul .
Dziękuję Gmina Mściwojów za zakup worków i rękawiczek.

GALERIA:

GALERIA:

Termin "sensomotoryczny" opisuje interakcję systemów czuciowych. Dotyk łączy nas z otoczeniem i innymi ludźmi i dostarcza informacji, które pozwalają na kształtowanie się prawidłowego schematu i świadomości własnego ciała, orientacji w przestrzeni, planowania motorycznego, a nawet bezpieczeństwa emocjonalnego i umiejętności społecznych. I taki plan na dziś został zrealizowany, z dystansem do siebie i z poczuciem humoru. Mój ulubiony cykl: Przyjemne z pożytecznym 🫡🫵🤣Brawo chłopaki🫵👏
A. E. D.
"Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli"🩵
z wizytą w PORE w Jaworze .
                                         Przekazaliśmy( młodzież z DMOW w Jaworze) nasze prace na licytacje.... dla dzieci... niech więc się mnoży.💙

Kąpiel leśna to jedna z metod stosowanych w rehabilitacji, resocjalizacji i rewalidacji. Głównym założeniem jest intensyfikacja ekspozycji na środowisko leśne, bogate w czynniki aerobiologiczne ( olejki eteryczne, leśną florę bakteryjną), posiadające naturalne cechy klimatyczne (oświetlenie, wilgotność, nasłonecznienie) oraz zapewniające odbiór naturalnych bodźców zmysłowych (zapachy, dźwięki, faktury). Czynniki te wspomagają organizm w procesie relaksacji, regeneracji po stresie oraz normalizacji parametrów życiowych związanych z pobudzeniem współczulnego układu nerwowego, jak ciśnienie krwi, tętno, poziom glikemii czy procesy odpornościowe. Shirin-yoku stosowane jest u osób z zaburzeniami snu, stanami depresyjnymi, zespołami stresu pourazowego DDA. W Dolnośląskim Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym to jedna ze stosowanych metod w pracy z młodzieżą zagrożoną demoralizacją, deprawacją czy wykluczeniem społecznym. W sobotę 13 kwietnia takie zajęcia mogliśmy przeprowadzić w Parku Krajobrazowym "Chełmy" wraz z Piotrem Bielski i Tomaszem Kowalczykiem ukazując podopiecznym między innymi wieżę Radogost. Dobry nastrój takich miejsc przekłada się na poprawę funkcjonowania naszych podopiecznych. Nasi wychowankowie stwierdzili że mają nadzieję to nie ostatnia sesja.

GALERIA:

Poznawanie otaczającego nas świata, budowanie wrażliwości poznawczej, a przy tym szacunku do siebie nawzajem oraz kształtowanie komunikacji pomiędzy wychowankami oraz światem zewnętrznym oto tylko niektóre z celów Warsztatów Fotograficznych w Dolnośląskim Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Jaworze realizowanych wraz z Katerina Kouzmitcheva.

GALERIA:

 

Po raz kolejny wychowankowie Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wzięli udział w konkursie na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Lubina. Tematem wiodącym były elementy ludowe- kaszubskie i łowickie. Miło na bardzo, że spośród 80 prac, które wpłynęły na konkurs, prace naszych wychowanków znalazły się na czołowych miejscach w swojej kategorii. I miejsce Adam Karczmarz , II miejsce Arkadiusz Ratajczyk.

Ogromne gratulacje dla zwycięzców, którzy otrzymali dyplomy i nagrody. Dyplom i podziękowanie otrzymała również Aleksandra Ewa Drabczyk za współpracę, bezinteresowną pomoc , zaangażowanie i wsparcie w przygotowaniach wychowanków do konkursu.

Opiekun SU. A. E. Drabczyk

GALERIA:

 

Podkategorie