PATRIOTYCZNE ZMAGANIA Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGLOŚCI
Obchody Narodowego Święta  Niepodległości skłaniają do refleksji i zadumy – oddajemy hołd tym, którzy wywalczyli nam wolną Ojczyznę, ale zastanawiamy się też nad własną postawą i rozumieniem słowa ,,Patriotyzm” przez młode pokolenie Polaków. W celu kształtowania postaw patriotycznych gimnazjalistów zorganizowano w naszej placówce turniej ,,Przy zabawie o historii”. Etap szkolny przeprowadzono 7 listopada 2014 r. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Najlepsza drużyna – w składzie: Dawid Roethel, Piotr Truszkowski, Norbert Golec i Paweł Kramkowski - reprezentowała Ośrodek w konkursie powiatowym, który odbył się 14 listopada. Zaprosiliśmy wówczas do wspólnego świętowania i zabawy gimnazjalistów z całego  powiatu. W tym roku zaproszenie przyjęli przedstawiciele Gimnazjum nr 2 w Jaworze, Gimnazjum nr 3  przy SOSW w Jaworze, Gimnazjum w Wiadrowie oraz w Marcinowicach. Konkurencje konkursowe tradycyjnie już przygotowane zostały przez Eugenię Kłeczek, którą wspierały: Renata Dołhań i Dorota Rycerska.  Jak na konkurs historyczny przystało,  gimnazjaliści musieli wykazać się wiedzą na temat dążeń Polaków do odzyskania niepodległości oraz kształtowania się granic Polski po roku 1918.

Jednak uczucia patriotyczne budzą się w nas współcześnie w poczuciu dumy z przynależności do narodu i przywiązania do tradycji oraz kultury. Uczestnicy przygotowali więc prezentacje utworów patriotycznych i wykonali prace plastyczne związane tematycznie z imprezą. Mieli też okazję wysłuchać i spontanicznie włączyć się do śpiewu pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Edmunda Gacka.
W związku z tym, iż  bieżący rok obfitował w sukcesy naszych sportowców na arenach międzynarodowych, co dostarczyło nam niemało patriotycznych wzruszeń,  nie mogło zabraknąć w turnieju  konkurencji  sportowych, które przygotował i przeprowadził Tomasz Siczek wraz z Przemysławem Woźnym.
Wszystkie drużyny biorące udział w turnieju wykazały się wiedzą i sprawnością na tak wysokim poziomie, że trudno było wyłonić zwycięzcę. Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – Mariusz Barański, podsumowując zmagania stwierdził, iż  wszyscy uczestnicy zasłużyli na najwyższe wyróżnienie, dając dowody właściwej postawy patriotycznej. Ostatecznie przyznano dwa pierwsze miejsca: Drużynie Gimnazjum nr 2 z Jawora  oraz drużynie z Marcinowic. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum w Wiadrowie. Trzecie miejsce wywalczyli reprezentanci Gimnazjum nr 5 przy MOW w Jaworze, nieznacznie wyprzedzając  Gimnazjum nr 3 w Jaworze. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali cenne nagrody książkowe ufundowane przez dyrekcję Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze oraz sponsorów, którym serdecznie dziękujemy!
D.R.

GALERIA: