INFORMACJE

Wychowankowie DMOW uczestniczyli w demokratycznych wyborach do Samorządu Uczniowskiego. Jest to dla społeczności  szkolnej bardzo ważne, uczniowie świadomi, że  wybierają ich na cały rok szkolny. Przed wyborami kandydaci przygotowali krótkie prezentacje i konkretne działania, które  chcieliby zrealizować. Głosowanie było tajne. Komisja w składzie: Eugenia Kłeczek, Grażyną Dynda i Dorota Rycerska po podliczeniu głosów przedstawiła nowy skład Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczący - Oskar Będzelewski, zastępcy - Daniel Proksz i Paweł Maciołek. Gratulujemy i trzymamy kciuki za owocną współpracę.

GALERIA:

Profilaktyka u dzieci i młodzieży jest szczególnie ważna z uwagi na możliwość uczenia zasad zdrowego stylu życia i dbania o zdrowie, które będą stosować na późniejszym etapie życia. Zaprzyjaźniony doktor Jan Świątek w nowym gabinecie dba o naszych wychowanków.

GALERIA:

30 listopada w Wałbrzychu odbył się cykliczny Turniej Tenisa Stołowego Placówek Resocjalizacyjnych Województwa Dolnośląskiego. W turnieju II m i tytuł wicemistrza Placówek Resocjalizacyjnych zajął wychowanek DMOW w Jaworze Paweł Macioł. W punktacji drużynowej drużyna z Jawora, prowadzona przez Piotra Cezarego Tokarza, zajęła wysokie III miejsce w turnieju.

GALERIA: 

W dniu 7.11.2023 odbył się cykliczny turniej tenisa stołowego DMOW w Jaworze. W turnieju brało udział 16 zawodników. I miejsce wywalczył Paweł Macioł, II miejsce zajął Patryk Jenel, III miejsce  zajął Patryk Regulski. Cała trójka reprezentować będzie Jawor w turnieju tenisa stołowego Ośrodków Resocjalizacyjnych województwa Dolnośląskiego  w Wałbrzychu. Turniej zorganizowany został przez nauczyciela Piotr Cezary Tokarz.

GALERIA:

10 sekund - to hasło przewodnie tegorocznej Kampanii 19 Dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci - koordynowana przez Fundację po Drugie.  W tej edycji edukujemy, przypominamy i informujemy, co możemy zrobić w 10 sekund aby pomóc, powstrzymać przemoc. My także jako ośrodek podjęliśmy działania.

GALERIA:

W dniu 29 października w naszym Ośrodku został rozegrany turniej pod nazwą Szachownicy czar. Swoje umiejętności w tej grze miało możliwość :” sprawdzenia” ośmioro naszych wychowanków, W turnieju wzięly udział następujące osoby: Miłosz Rój, Paweł Mazur, Sebastian Okurowski, Filip Rogal, Mikołaj Terka, Mateusz Moszonka, Patryk Jenel, Oliwier Gozdur. Rozgrywki były toczone w systemie każdy z każdym, czyli wszyscy zawodnicy rozegrali po siedem meczów. Zwycięsko z turnieju wyszedł Oliwier Gozdur, który zgromadził komplet punktów. Na podium uplasowali się również Paweł Jenel i Mateusz Moszonka. Kolejne miejsca zajęli: Mikołaj Terka, Filip Rogal, Paweł Mazur, Mateusz Okurowski, Miłosz Rój. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Dyrektora DMOW – Pana Mariusza Barańskiego. Turniej przygotował i przeprowadził nauczyciel Bibliotekarz -  Andrzej Kowalik.

GALERIA:

Tekst – Andrzej Kowalik

Zdjęcia – Andrzej Kowalik, uczestnicy turnieju

 

W dniu 27 listopada b.r. w  Dolnośląskim Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Jaworze odbył się

Powiatowy Turniej „Przy zabawie … Poznaj swój region- 25 lat Województwa Dolnośląskiego”.

Konkurs skierowany był do uczniów, ze szkół podstawowych z  jaworskich i ościennych gmin. Uczniowie ( trzy osobowe drużyny), którzy reprezentowali swoje szkoły, musiały wykazać się nie lada umiejętnościami  z zakresu wiedzy historycznej o regionie, w którym żyją oraz umiejętnościami plastycznymi i sprawnością ruchową. W konkursie udział wzięło sześć drużynSzkoła Podstawowa  nr 2, 4, 5 z Jawora ,Szkoła Podstawowa w Paszowicach, Szkoła Podstawowa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaworze oraz Szkoła Podstawowa nr 6 przy Dolnośląskim  Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym.

Turniej z okazji 25 lecia Województwa Dolnośląskiego odbywał się pod patronatem  Urzędu  Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

Nad całością Turnieju czuwali gospodarze i organizatorzy: Mariusz Barański, Dorota Rycerska, Aleksandra Ewa Drabczyk, Andrzej Kowalik, Tomasz Siczek. Podczas konkursu przybyła delegacja z życzeniami pomyślności, a byli to Burmistrz Jawora Emilian Bera, zastępca burmistrza Michał Bander oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Wiesław Szymczyk – za co bardzo dziękujemy. Pyszny poczęstunek  dla uczestników i gości  w ramach zajęć praktycznych przygotowali uczniowie III klasy Szkoły Branżowej z naszej placówki o czym wszyscy mogli się przekonać osobiście.

Zwycięstwo odniosła trzyosobowa drużyna ze  Szkoły Podstawowej w Paszowicach - GRATULUJEMY!!!

Nagrody i upominki  zostały ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Gminę Jawor

A. E. Drabczyk

GALERIA:

W ramach działań profilaktycznych dotyczących uzależnień w naszej placówce od 23 października 2023r. ruszają warsztaty dla naszych wychowanków. Koordynatorem projektu jest pedagog A. E. Drabczyk  a warsztaty poprowadzi psychoterapeuta Dariusz Bełdowski.  „Fred goes net” jest  programem profilaktyki selektywnej, wdrożonym w Polsce po raz pierwszy przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii w ramach projektu międzynarodowego realizowanego latach 2007-2010. Adresatem programu są młode osoby w wieku 14-21 lat, które używają substancji psychoaktywnych w sposób okazjonalny lub szkodliwy. Program nie jest przeznaczony dla osób uzależnionych oraz używających takich substancji jak opiaty. Program jest oparty na metodzie krótkiej interwencji profilaktycznej, prowadzony jest w formie warsztatów z wykorzystaniem metod i założeń dialogu motywującego. Celem zajęć jest podniesienie wiedzy uczestników na temat szkodliwości używania substancji psychoaktywnych oraz zachęcenie ich do oceny indywidualnego ryzyka używania substancji psychoaktywnych oraz w efekcie do zmiany postaw i zachowania – ograniczenia  używania substancji lub abstynencji. Udział w programie poprzedza indywidualna rozmowa wstępna, która spełnia następujące cele:

  • przekazanie potencjalnemu uczestnikowi informacji na temat treści programu i obowiązujących zasad,
  • stwierdzenie czy program jest odpowiedni dla danej osoby,
  • zmotywowanie młodego człowieka do uczestnictwa w programie. 

A. E. Drabczyk

W dniu 13.10.2023r grupa wychowanków naszej placówki pod opieką Dyrektora DMOW w Jaworze p. Mariusza Barańskiego oraz wychowawcy p. Tomasza Siczek wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Wycieczka ta była efektem pozytywnej odpowiedzi dyrektora na zaproszenie Prezesa Zarządu Fundacji Sportnet do wzięcia oficjalnego udziału w odsłonięciu upamiętniających tablic z odciskami dłoni i stóp w Aleja Gwiazd Piłki Nożnej na PGE Narodowy ludzi związanych z Polską piłka nożną. W szeregi odznaczonych w tym roku mieli zaszczyt wstąpić Antoni Szymanowski, Lesław Ćmikiewicz (znakomici zawodnicy z drużyny Orłów Kazimierza Górskiego), Szymon Marciniak (międzynarodowy sędzia piłkarski), Jakub Błaszczykowski (który w ubiegły roku zakończył reprezentacyjną karierę), a także odsłonięta została tablica pośmiertna Ernesta Wilimowskiego (piłkarza okresu między wojennego, który w jednym meczu kadry narodowej strzelił 4 bramki). Wychowankowie nasi z wielkim zapałem i entuzjazmem wzięli udział w tej imprezie. Mieli oni okazje poznać starszych piłkarzy oraz gwiazdy piłkarskie, które jeszcze nie dawno mogli oglądać na boisku w kadrze narodowej oraz sędziego prowadzącego finał mistrzostw świata w Katarze lub finał Ligi Mistrzów. Dla niektórych było to niesamowite przeżycie ponieważ po raz pierwszy w życiu mogli na żywo widzieć takie postacie ale także mogli z nimi zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz pobrać autografy. Na zakończenie, po oficjalnej części nasi chłopcy jak również inne grupy obecne na tym wydarzeniu zostali zaproszeni na zwiedzenie stadiony PGE Narodowego. Wszyscy chcieli wykorzystać taką sytuacje ponieważ nie codziennie zdarza się taka okazja aby ten stadion zwiedzać w takich miejscach, gdzie dostęp mają tylko organizatorzy lub zawodnicy. Zwiedziliśmy główną część stadionu czyli trybuny, płytę boiska, pomieszczenia z trofeami, szatnie zawodników reprezentacji polski, salę konferencyjną i wiele innych miejsc na stadionie. Wychowankowie wrócili do Jawora bardzo szczęśliwi i zadowoleni z powodu przeżyć jaki doznali w tym dniu. W rozmowach pomiędzy sobą słychać tylko było, że chcieli by po ukończeniu pełnoletniości wyjechać do miasta Warszawy i tam zamieszkać.

GALERIA:

Dzień Nauczyciela w naszej placówce na wesoło i na słodko. Wszystkiego najlepszego dla całej społeczności nauczycielsko-wychowawczej.

"Bądź sobą-szukaj własnej drogi. Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać. Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom poczynisz wykreślić zakres ich praw i obowiązków".

 Janusz Korczak

Podkategorie