Wigilia jest dla Większości Polaków wyjątkowym świętem. W tym dniu chcemy stawać się lepszymi ludźmi, często pokonujemy wewnętrzne opory, by wyciągnąć dłoń i przełamać się białym opłatkiem, zapominając o urazach i nieporozumieniach. Przede wszystkim jednak w tym szczególnym dniu chcemy być z najbliższymi, chociaż nie zawsze jest to możliwe…


Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze pochodzą z różnych zakątków Polski i najchętniej wszyscy spędziliby święta w domach rodzinnych. Część z nich ma taką możliwość, niestety nie wszyscy. Dla nich przysłowiowym drugim domem jest Ośrodek, więc aby wszyscy- wyjeżdżający i ci, którzy zostają na święta w Jaworze - mieli okazję świętować we wspólnym gronie dyrekcja zorganizowała wspólną Wigilię jeszcze przed wyjazdami, tj. 17 grudnia. Wychowankowie mieli okazję w tym dniu zaprosić do wspólnego świętowania burmistrza – Emiliana Berę, którego obecność sprawiła chłopcom niemałą przyjemność.
Organizacja takiej uroczystości dla wychowanków ma podwójne znaczenie: bieżące przeżycia duchowe związane ze świętami, ale niemałą rolę odgrywa też aspekt wychowawczy, wdrażanie chłopców do życia w rodzinie i społeczeństwie. Wychowawcy przekazują swoim podopiecznym szacunek do tradycji, dlatego aby zasiąść przy wspólnym stole trzeba było poczynić przygotowania. Chłopcy pod czujnym okiem swoich opiekunów musieli zrobić świąteczne porządki. Wykonali ozdoby choinkowe, udekorowali salę i stół, do czego mobilizowała ich wyróżniająca się wyjątkowym poczuciem estetyki wychowawczyni Aleksandra Drabczyk.
O duchowe przygotowanie do uroczystości zadbał tradycyjnie już ksiądz Rafał Berezowski, który przy wsparciu Izabeli Miller-Sowy przygotował również podopiecznych do wystawienia jasełek. Natomiast oprawę muzyczną zapewniła Renata Sienicka.
Nieodłącznym elementem polskiej Wigilii są tradycyjne potrawy, których oczywiście nie mogło zabraknąć na stole, za co należą się szczególne podziękowania paniom kucharkom, bo przecież przygotowanie ich dla tak dużej ilości osób jest nie lada wyczynem.
Najserdeczniejsze podziękowania kierujemy do naszych dyrektorów: Mariusza Barańskiego i Daniela Iwańskiego, którzy na co dzień dbają o to ciepłą atmosferę w placówce i umożliwili zorganizowanie tak pięknej uroczystości.
D.R.

GALERIA: